Fotografia górska – kilka praktycznych wskazówek

Fotografia górska – kilka praktycznych wskazówek

Fotografia górska to połączenie natury i hobby. Można fotografować zwierząt, rośliny i piękne krajobrazy o każdej porze roku. Jednak jest coś fantastycznego w sezonach jesienno-zimowych, które dodają dodatkowy efekt wow zdjęciom krajobrazu. Na kolejną wyprawę w góry lub do jednego z górskich parków narodowych zabierz nasze rady, dzięki którym w mgnieniu oka zrobisz zapierające dech w piersiach górskie zdjęcia.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Zimą może to być trudny temat, ponieważ musisz zapewnić sobie bezpieczeństwo przez cały czas. Chodzenie po śniegu to jedno, ale góry są również pokryte lodem i mają zmienne warunki pogodowe. Zanim wyruszysz, poznaj swoje umiejętności, załóż odpowiednią odzież i weź odpowiedni sprzęt do chodzenia, w tym telefon, kompas i mapę. Powinieneś także mieć przy sobie gwizdek, który może być użyty do zwrócenia uwagi, jeśli potrzebujesz pomocy.

Zabierz odpowiednie filtry do aparatu

Nie wychodź z domu bez filtra UV, ponieważ nie tylko chroni on soczewkę przed warunkami atmosferycznymi, ale również obniża poziom promieniowania UV, który często jest wysoki w górach, szczególnie w słoneczny dzień. Jeśli jest słonecznie i pada śnieg, użyj filtra polaryzacyjnego. Polaryzator to świetne narzędzie, które pomaga kontrolować odblaski i odbicie światła od śniegu. Uważaj jednak, aby nie polaryzować nadmiernie błękitnego nieba w górach.

Wybór odpowiedniego obiektywu

Wybór najlepszego obiektywu do fotografowania w górach może być trudny Najlepszy będzie obiektyw szerokokątny. Dłuższe obiektyw mogą się również przydać do wydobycia szczegółów, ale dobry zoom prawdopodobnie pozwoli uchwycić to, co najlepsze w górach. Używając dłuższych obiektywów, nie zapominaj, że potrzebujesz statywu, który utrzyma ich wagę. Jeśli chodzi o odpowiedni aparat to Sony A7 III body będzie najlepszym wyborem.

Uchwyć odległość i wysokość

Podczas fotografowania ze zbocza góry lub szczytu najlepszym podejściem do kompozycji jest podkreślenie odległości i wysokości. Użyj obiektywu szerokokątnego i umieść coś, co będzie stanowić przedmiot zainteresowania na pierwszym planie. Soczewki szersze niż 24 mm mogą być z powodzeniem używane, ale poczucie odległości i wysokości ma tendencję do zmniejszania się, gdy idziesz dalej.

Użyj małej przesłony

Konieczność uwzględnienia zainteresowania na pierwszym planie, a także utrzymywania ostrości na odległych wzgórzach prawdopodobnie oznacza, że musisz przymknąć obiektyw do całkiem małej przysłony. Jeśli używasz również filtrów, na przykład polaryzatora, możesz mieć problem z długimi czasami otwarcia migawki.