Dlaczego warto posiadać zewnętrzną lampę błyskową?

Dlaczego warto posiadać zewnętrzną lampę błyskową?

Lampa błyskowa w aparacie jest niezbędnym akcesorium dla wielu fotografów; zapewnia dodatkowe światło, gdy warunki stają się zbyt ciemne, aby wykonać wystarczająco wyraziste zdjęcie, do tego pozwala uzyskać bardziej wyrazistą ekspozycję w warunkach światła dziennego. Jednak kiedy wbudowana lampa to dla nas za mało – naprzeciw naszym oczekiwaniom na rynku pojawiły się lampy błyskowe zewnętrzne. Dlaczego warto w taką zainwestować?

Zewnętrzna lampa błyskowa a bezlusterkowce…

…i nie tylko! Zewnętrzne lampy błyskowe możesz dziś dostać do praktycznie każdego modelu aparatu, nawet telefonicznego. Niezależnie więc od tego, czy cenisz sobie bezlusterkowce Canon, czy lustrzanki Nikona, a może kompakty od Panasonica – lampa błyskowa może stać się Twoim dodatkowym narzędziem twórczym, pozwalającym na uzyskanie estetycznych efektów, podnoszących jakość zdjęć, gdy warunki oświetleniowe nie należą, no cóż, do najlepszych. Zalety zewnętrznej lampy błyskowej znacznie przewyższają te, które zapewnia wbudowana lampa błyskowa aparatu, a jedyną wadą jest konieczność zabierania ze sobą dodatkowego sprzętu wymagającego podłączenia.

Zewnętrzna lampa błyskowa – główne zalety

Przede wszystkim zewnętrzna lampa błyskowa jest znacznie potężniejsza niż ta wbudowana, więc ma znacząco większy zasięg, który może objąć rozbłyskiem. Rozbłysk nie musi być jednak silny; w przeciwieństwie do lamp wbudowanych, na zewnętrznej lampie błyskowej znajdują się ustawienia, które pozwalają na zmianę parametrów takich jak intensywność błysku, zyskujesz więc nad nim większą kontrolę. Do tego możliwości wykorzystania lampy błyskowej zewnętrznej są praktycznie nieograniczone, gdyż w każdej chwili możesz użyć jej poza aparatem, a jako że zazwyczaj mają one samodzielny system zasilający, znacząco poprawia się wydajność i żywotność baterii aparatu. Czego chcieć więcej?

Zmiana kąta nachylenia i nie tylko

O ile wbudowana lampa błyskowa dostarcza dość "płaskie" światło, zawsze ustawione względem kadru i obiektywu pod tym samym kątem (użytkownik jest zmuszony do używania jej pod kątem, pod jakim lampa wysuwa się ze sprzętu), o ile lampa zewnętrzna pozwala na dokonanie zmian w jej położeniu. Dzięki temu światło nie odbije się od obiektów prostopadle, a w przypadku portretów – nie wywoła efektu czerwonych oczu. Pisaliśmy już o tym, że zewnętrzną lampę jesteś w stanie kontrolować – kierować rozbłysk w innych kierunkach. Przy czym pamiętaj, że nie wszystkie dostępne na rynku lampy błyskowe zewnętrzne posiadają dodatkowe opcje takie jak obrót o 360 stopni (idealne rozwiązanie w przypadku amatorów selfie). Przed zakupem warto zapoznać się z konkretnymi specyfikacjami.