Sony a7 III – body czy zestaw z obiektywem kitowym?

Kupując aparat, zwracamy uwagę na wiele kwestii; jedną z nich jest cena. Każdy z nas marzy o tym, by nie musieć się ograniczać: kupować najlepsze zestawy pełne różnorodnych obiektywów na każdą możliwą okazję, jednak nie zawsze możemy sobie na to pozwolić. Już przy pierwszym zakupie stajemy przed wyborem: body czy obiektyw kitowy? Wszystko zależy od tego, do czego potrzebny jest nam aparat.
Sony a7 III – body
Nic dziwnego, że rozmawiamy o obiektywach kitowych i tym, czy opłaca się w nie inwestować, na podstawie aparatu Sony a7 III. Body, czyli korpus tego modelu nie tylko prezentuje się nowocześnie, ale przede wszystkim cechuje je nowoczesne wyposażenie. To pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy tej firmy, łączący wysoką rozdzielczość z zaskakującą szybkością i niezawodnym autofokusem w stopniu, którego wcześniej nie widzieliśmy. 42-megapikselowy przetwornik CMOS BSI fotografuje z prędkością aż dziesięciu klatek na sekundę. Jest także znacznie bardziej ergonomiczny; Sony odrobiło pracę domową po modelach a9 i a7R II, wyposażając najnowszą hybrydę w większy akumulator, wypuszczając na rynek sprzęt wydajny i wysokojakościowy.
Sony a7 III – body i obiektyw kitowy
Wiemy już, że warto zainwestować w Sony a7 III, jednak na rynku dostępny jest on w wielu wariantach: z obiektywem kitowym lub jako samo body, a także w większych zestawach, na przykład ze statywem. Najpopularniejsze jest jednak połączenie urządzenia wraz z obiektywem kitowym, czyli uniwersalnym: Sony FE 28-70 MM F/3.5-5.6. Już po numeracji widać, że otrzymujemy obiektyw zmiennoogniskowy „ciemny”, bo dający światło o niskiej wartości (przysłona: F/3.5-5.6). W takim wypadku fotografie w niekorzystnych warunkach oświetleniowych będą gorszej jakości, konieczne będzie korzystanie z lampy błyskowej. Nie oznacza to jednak, że obiektyw kitowy jest zupełnie niepotrzebny i nie należy brać go pod uwagę. To dobra opcja, pozwalająca korzystać z aparatu od razu, gdy nie jesteśmy zaopatrzeni w inne szkło, ponadto nawet „ciemny” zmiennoogniskowiec może mieć wiele wiele zalet.
Decyzja należy do Ciebie
Obiektyw kitowy to, wbrew pozorom, najczęściej wybierany obiektyw rekreacyjny, na przykład wakacyjny, którym uzyskamy wysokojakościowe zdjęcia codzienne. Jako że ma opcję złomowania, nie musimy bez potrzeby zmieniać go na inny obiektyw. Obiektyw kitowy to obiektyw uniwersalny – do wszystkiego po trochu, a więc idealny dla amatorów i pasjonatów. Raczej nie będą współpracowały z nim osoby zajmujące się fotografią specjalistyczną, na przykład portreciści czy fotografowie makro, jednak i oni sięgną po niego chętniej, gdy nie są w pracy.