Poradnik dotyczący zakupu aparatu fotograficznego

Poradnik dotyczący zakupu aparatu fotograficznego

Od wielu lat fotografem może być każdy, ponieważ każdy smartfon jest wyposażony w dobry aparat. Mimo wszystko tradycyjne aparaty fotograficzne wciąż są bezkonkurencyjne i umożliwiają robienie zdjęć o najlepszej jakości. Zakup takiego urządzenia nie jest prosty, ponieważ na rynku możemy spotkać wiele modeli. Poniżej odpowiadamy na parę nurtujących pytań.

Czy jest sens kupować aparat kompaktowy?

W sieci można spotkać wiele artykułów chwalących aparaty znajdujące się w smartfonach za jakość zdjęć. To jednak nie oznacza, że takie aparaty mogą się równać z tradycyjnymi aparatami. Aparaty fotograficzne typu kompaktowego (z matrycą 1/2,3″) są bardzo popularne. Oprócz jakości zdjęć istotna jest również możliwość przybliżania. W tej kwestii aparaty w telefonach wiele tracą, ponieważ nie posiadają odpowiedniego zoomu optycznego. Nawet jeśli zakupimy aparat z wyłącznie kilkukrotnym zoomem to i tak swobodnie wykonamy zdjęcia portretowe bez przerysowań perspektywy. Lepszy zoom posiadają aparaty zaawansowane z sensorem typu 1″, a także aparaty o klasie lustrzankowej.

Lepsze lustrzanki czy bezlusterkowce?

Jeżeli chcemy wykonywać zdjęcia o dużo lepszej jakości, niż gwarantują to aparaty kompaktowe, to powinnyśmy zakupić lustrzankę lub bezlusterkowca. Sprzęt tego typu z uwagi na zaawansowane funkcje spełnia potrzeby nawet najbardziej ambitnego fotografa. Lustrzanki będą dobrą opcją dla fotografów, którzy chcą robić zdjęcia za pomocą optycznego wizjera oraz czuć wygodę podczas fotografowania. Wiele reprezentantów lustrzanek posiada wydajne akumulatory, które nie mają sobie równych. Jeśli postanowimy wejść w system pełnoklatkowy, to lustrzanka wyjdzie ekonomiczniej, niż bezlusterkowiec.

Bezlusterkowce natomiast to aparaty fotograficzne z wymienną optyką. Dlatego będą idealną propozycją dla fotografów chcących robić zdjęcia w trybie podglądu na żywo. Opcja ta jest możliwa, dzięki ekranowi podglądu, który zostanie doceniony zwłaszcza przez filmowców.

Czy aparat z niższej półki cenowej jest zawsze gorszy?

Niestety zależność ceny do jakości ma miejsce również w przypadku aparatów fotograficznych. Drogie aparaty fotograficzne zawierają po prostu bardziej zaawansowane podzespoły oraz funkcje, co przekłada się na większe przystosowanie do pracy w trudnych warunkach. Jeżeli zależy nam na wykonywaniu zdjęć w dobrej jakości lepiej wydać nieco więcej środków finansowych. W droższych modelach spotkamy również niezbędny AF. Jeśli zakupimy sprzęt z wysokiej półki, tym są większe szanse, że dany producent zastosował sensor czy funkcję AF, który był już wykorzystywany w droższych modelach.