Jak uchronić aparat przed wilgocią?

Czy wiesz, że robienie zdjęć w niskich temperaturach albo w czasie nawet ciepłego deszczyku czy porannej rosy może być uciążliwe dla aparatu, a nawet ograniczyć jego funkcjonalność? Do tego może grozić pojawieniem się na obiektywie pleśni – praktycznie nie do usunięcia! Na szczęście dziś dowiesz się, jak najlepiej chronić swój sprzęt fotograficzny przed zimnem i uniknąć takich kłopotów. Zapraszamy!

Uważaj na kondensację!

Zanim z euforią wyruszysz na poszukiwanie ulubionych kadrów, zacznij od dobrego przygotowania aparatu jeszcze przed wyjściem z domu. Przede wszystkim zabierz ze sobą szczelnie zamykaną torbę (na przykład spożywczą), do której po sesji będziesz mógł schować aparat – dzięki temu gdy przekroczysz próg domu, sprzętu nie dotknie bardzo szybka różnica temperatur. To ważne, ponieważ wychłodzony aparat w domu nagrzeje się bardzo szybko, co może skutkować skraplaniem się pary. Z tego samego względu nigdy nie usuwaj kurzu i brudu poprzez dmuchanie w obiektyw, nie oddychaj także na niego zimą. Inaczej para skropli się na aparacie i w jego wnętrzu, a tam – może łatwo zamarznąć, powodując poważne uszkodzenie znajdujących się w nim układów elektronicznych.

Korzystaj z dedykowanych zaślepek i filtrów

Niezależnie od tego, czy w Twojej ręce znajduje się właśnie profesjonalna lustrzanka ze stajni Nikona, czy też nowoczesny bezlusterkowiec Canon – oba rodzaje aparatów cechuje wymienny obiektyw. I ten podłączony do aparatu, i ten drugi – schowany w torbie – powinien nałożony mieć ochronny filtr UV. Nie wpływa on na jakość zdjęcia, a jedynie chroni obiektyw przed kurzem, brudem, do tego wilgocią. Do tego dedykowana firmowa zaślepka (na obiektywie w torbie – dwie, z obu stron sprzętu) zawsze powinna znaleźć się na aparacie, gdy tylko przestajemy z niego korzystać. Z takim zestawem zabezpieczającym szansa na zapleśnienie obiektywu nie maleje wprawdzie do zera, ale na pewno wyraźnie się zmniejsza.

Co jeszcze możesz zrobić?

Zawsze dostosowuj się do sytuacji, która panuje na zewnątrz. W temperaturach poniżej zera fotografuj tylko w rękawiczkach, a aby usunąć kurz lub brud czy krople – korzystaj ze ściereczki frotte. Nie noś aparatu bezpośrednio przy ciele, na przykład pod kurtką, ponieważ to również może wywołać efekt kondensacji; Twoje ciało, w tym skóra, są cieplejsze i zimy sprzęt zbyt szybko się przy Tobie nagrzeje. Nigdy też nie pozostawiaj aparatu na zimnie lub nawet w samochodzie – na noc. Jeśli zastosujesz się do wszystkich zawartych tu porad – kondensacja lub zawilgocenia aparatu bądź obiektywu z innego powodu... praktycznie Ci już nie grozi.