Fotografia makro – czym jest i od czego zacząć…?

Fotografia makro – czym jest i od czego zacząć…?

Liczba dziedzin i technik fotograficznych jest praktycznie niezmierzona – istnieje tyle jej odmian, ilu twórców, którzy rozpoznali już swoje nisze i reprezentują je. Street wiev, fotografia nieba, krajobrazowa, portrety… a w tym wszystkim znalazło się miejsce również na fotografię makro. Co dokładnie ją charakteryzuje i od czego zacząć, by się w niej sprawdzić? Już tłumaczymy!

Fotografia makro – podstawy

Oficjalnie, według wielu poradników specjalistycznych na temat fotografii makro, we wstępie można przeczytać, że z makrofografią mamy do czynienia wtedy, gdy zdjęcie małych obiektów wykonane zostało w powiększeniu "naturalnej wielkości" (skalując więc obiekty  1:1) lub większej. Dziś jednak definicja ta nie jest już wyznacznikiem; za fotografie makro uznaje się więc wszystkie zdjęcia przedstawiające małe obiekty, na przykład owady i kwiaty, sfotografowane w znacznym powiększeniu, by dostrzegalne były ich szczegóły. Aparaty fotograficzne, niezależnie od tego, czy należą do grupy lustrzanek cyfrowych, czy bezlusterkowców, a czasem i aparatów w telefonie, mogą sobie z nią poradzić, co sprawia, że dobre zdjęcia makro mogą powstawać nawet z rąk amatorów.

Aparaty fotograficzne i obiektywy. Jakie do makro?

Wspomnieliśmy już, że fotografia makro wymaga nowoczesnego sprzętu, który pozwoli Ci przybliżyć obraz oraz powiększyć go w kadrze, oddając detale obiektu. Aby więc rozpocząć, potrzebujesz aparatu z opcją zoomowania; najczęstszy wybór stanowią aparaty fotograficzne z wymiennym obiektywem. Mogą to być zarówno bezlusterkowce, jak i profesjonalne lustrzanki. Możliwość wymiany obiektywu sprawi, że w każdej chwili możesz przestawić się na inny typ fotografii. Do makro potrzebujesz jednak obiektywu zmiennoogniskowego, najlepiej o ogniskowej w przedziale już od 40 mm do nawet 200 mm. Ważny jest również szybki i celny autofocus, który ustawi ostrość na fotografowanym obiekcie oraz funkcja stabilizacji obrazu, gdyż nie w każdym przypadku będziesz mógł skorzystać ze statywu.

Od czego zacząć przygodę z makrofotografią?

Nie tylko od zebrania koniecznego sprzętu; niektóre aparaty telefoniczne wyposażone są w opcję zoomowania oraz tryb manualny, który pozwoli Ci zmieniać ustawienia przesłony czy ostrości, a także balans bieli. Jeśli masz już taki aparat, następnym, co będzie Ci potrzebne, jest obiekt. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z makro – zacznij od obiektów statycznych takich jak przedmioty codziennego użytku o ciekawej fakturze czy na przykład owoce z chropowatą bądź zmechaconą skórką. Owady, kwiaty poruszające się pod wpływem wiatru czy krople wody mogą stanowić „wyższą szkołę jazdy”, lecz bardzo satysfakcjonującą. Odkrywaj świat wokół siebie, obserwuj go i szukaj detali, które uznasz za inspirujące. To właśnie inspiracja i miłość do szczegółów są tym, co napędza fotografów makro.