Fotografia jesienna – kilka wskazówek

Fotografia jesienna – kilka wskazówek

Sezon jesienny zawsze fascynuje. W tym okresie przyroda prezentuje się szczególnie pięknie. Wybierając się na wycieczkę, znajdziesz wiele ciekawych kadrów. W tym artykule podzielimy się z Tobą najważniejszymi wskazówkami dotyczącymi kolorowych zdjęć jesiennych, które pomogą Ci stworzyć własne piękne zdjęcia.

Wykorzystaj złotą godzinę

Nasza pierwsza wskazówka obowiązuje nie tylko jesienią. W rzeczywistości jest to cenna rada dla fotografii krajobrazowej w ogóle. Często korzystaj ze złotej godziny.

Krajobraz rozświetla się, gdy słońce znajduje się nisko około wschodu i zachodu słońca, co skutkuje malowniczą, miękką poświatą. To często nadaje piękny, żywy jesienny kolor i poprawia atmosferę. Błękitne niebo może dobrze kontrastować z żółtymi lub pomarańczowymi drzewami, ale niestety w ciągu dnia światło szybko staje się zbyt ostre. To sprawia, że uzyskanie miękkiego blasku, który chcesz osiągnąć, jest prawie niemożliwe. Fotografowanie jesieni podczas złotej godziny jest mniej ważne w szare i pochmurne dni. Dobre aparaty fotograficzne świetnie sobie z tym poradzą. Kiedy chmury są gęste, a mgła nadciąga, często jesteś w stanie uniknąć ostrego światła i uzyskać miękkie i przyjemne rezultaty przez cały dzień. Biorąc to pod uwagę, wczesne wstawanie, gdy słońce jest nisko na niebie, pomoże uzyskać miłą, miękką poświatę i trochę dodatkowego jesiennego efektu.

Fotografia w mgliste dni tez może być piękna

Jesień nie jest porą roku, w której codziennie można spodziewać się słońca. Dni stają się coraz krótsze, a pogoda szybko się zmienia, co zwykle oznacza dużo deszczu, mgły i szarych dni.

Takie warunki mogą sprawić, że będziesz chciał spędzać czas z kubkiem gorącej czekolady. Jeziora, lasy, rzeki i strumienie to dobre obiekty do fotografowania w pochmurne lub mgliste dni. Jak wspomnieliśmy powyżej, światło jest nadal idealne podczas złotych godzin, ale te dni są bardziej wyrozumiałe i łatwiej jest uchwycić ciekawe obrazy również o innych porach dnia. Szukaj scen, które wyróżniają się z otoczenia.

Skorzystaj z naturalnego kadrowania

Naturalne kadrowanie to jedna z najlepszych technik kompozycyjnych, a jesienią możliwości są nieograniczone. Poszukaj gałęzi, liści, drzew lub innych naturalnych elementów, które mogą stanowić oprawę głównego tematu zdjęcia. Pomoże Ci to uwydatnić główny temat twojego zdjęcia, gdy będziesz mieć wokół niego piękną i interesującą ramkę. Łatwiej będzie Ci zastosować tę technikę przy użyciu teleobiektywu około 50 mm. Jedyną wadą tego rozwiązania jest to, że często trudniej jest znaleźć wydajne kadry, a głębia ostrości nie jest tak interesująca.